Nojd

Laponský šaman z norského kraje Nord-Trøndelag, se svým bubnem pomalovaným magickými znaky. Ilustrace z knihy Popis finnmarských Laponců (1767) od Knuda Leema

Nojd,[1] někdy také přepisováno noid[2] (severosámsky noaidi; lulejskou sámštinou noajdde; jihosámsky nåejttie; skoltskou sámštinou nōjjd; terskou sámštinou niojte; kildinskou sámštinou noojd/nuojd), byl sámský (laponský) šaman ve skandinávských zemích, představitel domorodého přírodního náboženství. Většina nojdských praktik zanikla během 17. století, v důsledku tlaku křesťanství a „civilizující“ raně novověké státní autority. Praktiky nojdů byly královskými (dánskými a švédskými) soudy označovány jako „magické“ nebo „čarodějné“, tedy hodné trestání a vykořenění.

Některé sámské šamanské víry a praktiky se shodovaly s některými v sibiřských kulturách.[3] Dnes již oficiálně žádný šaman neexistuje.

  1. Sámové v Norsku [Hospodářská a kulturní studia (HKS)]. www.hks.re [online]. [cit. 2017-12-17]. Dostupné online. 
  2. REDAKCE@ALUZE.CZ, Aluze -. Noidova smrt. Pověsti a pohádky z Laponska.. aluze.cz [online]. [cit. 2017-12-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-22. (Czech) 
  3. Voigt 1966: 296

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search